Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Ölümden Öte

Ali TAŞTEKİN
Ali TAŞTEKİN
  • 18.06.2019

Bu dünyadan bir Mursi geçti.İşaret parmağı zaman ve mekânı yararak çağlarameydan okuyacak. Medeniyetler müzesi Mısır;haşlanmış, kavrulmuş ve umutları kırılmışolmaktan kurtulup;Piramit gizemini, Firavun düzenine tercih ettiğinde o şehadet parmağı birliği, diriliği ve iriliği temsil edecek. Ateşli halk iradesi hakikatin üzerindeki sis perdesini zamanla eritecektir.

İnsanlar ölür; kimi mazlum, kimi zalim olarak gömülür. Görünenle gösterilen, görülenle gördürülen farklı olsa da bir gören hep vardır elbet. Maharet, dağın öbür yüzüne gözcü olabilmek ve gerektiğinde dost birliktopçu bataryasına bulunduğun konumun koordinatlarını verme basiret ve cesaretini göstermektir.

İnandığı değerler uğruna gösterebildiği cesaretin ve fedakârlığınbüyüklüğü kadar kişi büyür ve hedefini büyütür. Ölmeden öte gerçek,ecelin bile acıdığıkadere rıza ile samimi bir metanet ve sarsılmaz bir sadakat göstermektir.Unutmayalım ki “Muharebe meydanlarında mermi yağmurları, korkakları cesurlardan daha çok ıslatır.” ve merhamet dağları ona tırmananları değil, ondan uzaklaşanları ufaltır.

Çanakkale destanını yazan Mehmetçiklerin kolları, cephe hattındaki yaralı düşman askerini kucaklayarak kendi savunma mevzisine, düşman da olsa insan yüzlerce gözün donuk bakışları arasından götürmesi ile köhne dünyayı kucaklayarak insanlığın düştüğü hırs ve nefret bataklığından insan onurunu kurtarmadı mı? Yine, önüne serilen Yunan bayrağını yerden kaldırtarak o muzaffer kumandan İstiklâl Harbi’nde sadece Yunan ulusunun onurunu mu rencide etmekten geri durdu?

Bu sebeple Koca Yunus’un dediği gibi;

“Erenlerin sohbeti artırır mahabbeti

Bi-dertleri sohbetten her dem süresim gelir.” Çünkü kendinden başkasını hep hatalı gören kişi, dertsiz olduğu için hemdert de olamaz. Hemhal olmayanla muhabbet de kurulamaz. Kim ki kendinden olmayanı hakir görür, ötekileştirirse; giderek kendi zannını kişileştirir, hodbin bir kimliğe bürünerek enaniyetli davranışlar gösterir.İşte böyle kimselere zalim denir. Birinin zalim olması için eziyet etmesi şart değildir. Merhamet etmemek, nezaket göstermemek ve hakkın teslimine razıolmamak da zulümdür. Bir insan “Tutmaz ise hak sözün fayda yoktur dinden ona.”

Bir kişinin adı, sanı, zannı ne olursa olsun; merhameti yoksa, kibri çoksa ve arif sözüne gönlü toksa,onun âlimliği; başından noktalı re harfi gizlenmiş âlim sıfatıyla,kendi suratına veya suretine ya da siretine maske takmış düzenbazın cahilliği gibidir. Ama onlar kendini bilmezler. Ölümden öte bir gerçek de burdur. Ölünceye kadar bu sinsi hainlerin gafleti her türlü cehaletin zirvesidir. Bunların cümlesi,esreli iki sinin dişleri dökülmüş iki hecesi gibi Osmanlı sillesine muhtaçtır, kendine gelmek için.

Gün ola, harman ola. Hak yerini er ya da geç bula.“Tîz reftar olanın payine demen” dolaşa ama aheste çekilen küreklerin buruk yürekleriyle mehtap uyana, şafak söke ve tan bütün haşmetiyle tez zamanda ağara…

Dr. Ali TAŞTEKİN

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.