Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Av.Adem BİNGÖL

Sultanbeyli Yerel Seçim Analizi

Yaşadığımız Sultanbeyli, İstanbul’un en genç ilçelerinden biri. Yüz ölçümüne göre nüfus yoğunluğu oldukça fazla. Beklenen depremde riskli bir yapısı var. Tüm bu sebeplerle yoğun inşaata yani kısa yoldan para kazanılmaya, çok büyük ranta müsait bir geleceği siyasilerin gözünü kamaştırıyor. Yerel seçimler konuşulurken partilerden bağımsız bu gerçeği bilmek ve anlatmak lazım. Belirlenen adayları da biraz bu açıdan yorumlamak lazım.

Bu atmosferde artık tablo netleşmeye başlıyor. İktidar partisi 15 yıldır başkanlık yapan Hüseyin Keskin ile devam etmek istese de yoğun tepkiler sonucu geri adım attı. Hüseyin Bey’in dönemi, günahı ve sevabı ile bitti. Onun için artık muhasebe dönemi başlıyor. Bu muhasebe sonucunu nu sokakta görecek.

Hüseyin Bey’den sonra mevcut ilçe başkanı Ali Tombaş, Ak Parti’nin yeni adayı oldu. Kısa bir şokun ardından başkan yardımcılığı, müdürlük ve meclis üyeliği hayali kuran bir grup hemen sıraya girdi ve komik duruma düşme pahasına bir umut diyerek Ali Bey’i alkışlama yarışına girdi. Oysa tabanda ciddi bir homurdanma var.

Ak Parti, bu tercihi ile toplumda hiçbir karşılığı ve ağırlığı olmayan birini aday gösterdi gibi söylemler sosyal medya sayfalarına yansımaya başladı. Birçok şey söylenebilir belki ama şunu söylemek yeterli. Ak Parti, İBB için oylarını artırmalı. Bunun için de herkesten oy alabilecek, daha önce partisine vermeyen seçmeni ikna edecek birini aday göstermeliydi. Ancak Ali Tombaş, partisine bir oy dahi fazla getirecek bir profilde değil. Bunu çok rahat söyleyebiliriz.

Gelelim işin matematiğine.

Geçmiş seçimlere baktığımızda konuşulanın aksine Sultanbeyli’de seçmen genel ve yerel seçimi ayırıyor ve adaya göre tercihte bulunuyor. Yani aday tepkisini tercihi ile gösteriyor. Mesela, Ak Parti + MHP ittifakı, 2018 genel seçimlerinde toplam yaklaşık 130 bin oy almış. Hemen akabinde 2019 yerel seçimlerinde ise artan seçmen sayısına rağmen bu sayı 100 binde kalmıştı. Geçtiğimiz genel seçimlerde de artan yaklaşık 45 bin seçmene rağmen bu ittifakın toplamı 125 bine düşmüştü. Yani Ak Parti’nin Sultanbeyli’de özellikle yeni seçmen kitlesi ile çok ciddi oranda zayıfladığını söylemek mümkün. Üstelik aday profiline göre de yerel seçimde tercihini değiştirecek bir tabanı da var. Hal böyle iken Ali Tombaş ismi ve değişen seçmen kitlesi ile Ak Parti oy kaybeder mi sorusu yerine acaba ne kadar oy kaybedecek sorusu merak uyandırıcı.

Muhalefete baktığımız ise özellikle Yeniden Refah Partisi ve DEM Parti’nin bir sıçrama yaptığından bahsedebiliriz. Yeniden Refah Partisi, girdiği ilk seçimde yaklaşık 12 bin oy aldı. Bu başlangıç için azımsanacak bir sayı değil. Güçlü ve halkta karşılığı olan bir aday ile gireceği yerel seçimde, özellikle Ak Parti’nin adayının profili ve gelen tepkilere bakıldığında çok ciddi bir potansiyeli var. Bu şansı değerlendirecek mi yoksa bir ittifak ile bunu kaçıracak mı bunu göreceğiz.

DEM Parti ise Sultanbeyli’de %20 (yaklaşık 45 bin oy) civarında bir potansiyele sahip. Ancak 2019’da ciddi bir kayıp ile yaklaşık 18 bin oy almıştı. 2023’te ise bu oy sayısını iki katına çıkararak (TİP ile) yaklaşık 38 bin oya ulaşmıştı. Bu ciddi bir sıçrama ve dikkat çekici.

Ana muhalefetin yani CHP’nin ne yapacağı konusunda henüz bir netlik yok. Konuşulana göre bir ittifak modeli üzerinde çalışıyorlar. Buna göre CHP, Saadet, DEVA gibi partiler seçime ortak girmek istiyor. Hatta çatı parti olarak da Saadet olsun isteniyor. Hatta bu ittifakı daha geniş tutarak DEM ve TİP de dahil olsun şeklinde bir eğilim de var. Bu zor bir denklem olsa da başarılı olması durumunda muhalefeti çok güçlü bir hale getirecektir. Zira Ak Parti’nin adayının zayıflığı muhalefet için iştah açıcı görünüyor. Bu şekilde bir ittifak ile %35 civarı bir oy potansiyeli görünüyor. Özellikle Yeniden Refah’ın da aday göstermesi halinde Ak Parti’den koparacak oy ile neredeyse başa baş bir seçimi görme ihtimalimiz olabilir. Bu ihtimal kolay olmasa da üzerinde kurgulamaya değer bir çaba.

Sözün özü, Ak Parti’nin aday tercihi ve Muhalefetin kuracağı denklem bu seçim sonuçlarını şaşırtıcı olmaya açık hale getiriyor.

Adayları masa başında bir avuç insan belirlese de kararı Sultanbeyli halkı verecek.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER