Reklam
Reklam

İSTANBUL’U 2036 OLİMPİYATLARINA HAZIRLAYACAK ‘RÜYA TAKIM’I TANITTI

İSTANBUL’U 2036 OLİMPİYATLARINA HAZIRLAYACAK ‘RÜYA TAKIM’I TANITTI
  • 14.12.2022

İMAMOĞLU: KOORDİNELİ HAREKET ETMEK BİZİ MUTLU SONA ULAŞTIARACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kenti 2036 Olimpiyat adaylığına hazırlayacak ‘rüya takım’ı kamuoyuna tanıttı. ‘Olimpiyat Çalışma Grubu’ adı altında çalışacak takımın temel işlevinin, ‘destek ve kolaylaştırcılık’ olacağını vurgulayan İmamoğlu, “Bundan sonraki süreçte hep birlikte doğru stratejilerle hareket edersek, ulaşamayacağımız bir hedef yok. Buradaki anahtar kelimelerin başında koordinasyon geliyor. Devletimizin ilgili tüm kurumlarının, belediyemizin, destek sağlayabilecek diğer yerel yönetimlerin, iş dünyamızın, markalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın ve halkımızın koordineli bir şekilde hareket etmesi bizi mutlu sona ulaştıracak” dedi. 

BAKIRKÖY / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2036 Olimpiyat adaylığı ve kentin olimpik bir şehre dönüştürülmesi hedeflerinin anlatıldığı basın toplantısı düzenledi. İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Florya Yerleşkesi’ndeki Kampüs Havuz’da düzenlenen toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu hedefler doğrultusunda çalışacak Olimpiyat Çalışma Grubu’nu da kamuoyuna tanıttı. İmamoğlu’nun “Rüya Takım” nitelemesiyle tanıttığı çalışma grubunda, her birisi alanlarında başarılı işlere imza atan Oya Ünlü Kızıl, Seda Domaniç Sökmen, Prof. Dr. Itır Erhart, Naz Aydemir Akyol, Oğuz Uçanlar, Sinan Güler, Alican Kaynar ve Alper Kasapoğlu yer aldı.

“SPOR; DÜNYANIN ORTAK LİSANI”

“Spor, tüm dünyada yaşayan insanlar için ortak bir lisan” diyen İmamoğlu, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu bilinçle hareket ettik ve bu bağlamda stratejiler oluşturduk. Gençlerle ilgili yaptığımız birçok çalışmanın önemli bir parçası da spor oldu. Spor dünyasının tüm bileşenleriyle, kent planlamacılarıyla, akademisyenlerle bir araya gelerek çalıştaylar gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmaları bir ‘master plan’a oturtarak, orta ve uzun vadeli planlar yaptık. Sadece ilgili Genel Sekreter Yardımcılığımız, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz, Spor İstanbul ve İBB Spor Kulübümüzle değil, BİMTAŞ ve İPA gibi stratejik birçok iştirakimizle neleri geliştirebileceğimizi, değiştirebileceğimizi ve dönüştürebileceğimizi inceledik” bilgilerini paylaştı.

“SİYASETİN GÜNLÜK ÇEKİŞMELERİNDEN BAĞIMSIZ, BİRLİKTE ETMELİYİZ”

Önümüzde umut verici bir tablo olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Bundan sonraki süreçte hep birlikte doğru stratejilerle hareket edersek, ulaşamayacağımız bir hedef yok. Buradaki anahtar kelimelerin başında koordinasyon geliyor. Devletimizin ilgili tüm kurumlarının, belediyemizin, destek sağlayabilecek diğer yerel yönetimlerin, iş dünyamızın, markalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın ve halkımızın koordineli bir şekilde hareket etmesi bizi mutlu sona ulaştıracak. Buna yürekten inanıyorum. Siyasetin günlük çekişmelerinden bağımsız bir şekilde, bu hedefe, şehir ve ülke olarak birlikte etmeliyiz. İBB’nin tüm kurumlarının, olimpiyatla ilgili ulusal ve uluslararası bileşenlerinin hedefe odaklanmasını kolaylaştırmak adına, bugün burada büyük önem taşıdığına inandığım bir girişime imza atıyoruz. Biz, bir çalışma grubu kurarak ve bu grubun hedefini sadece olimpiyatlar olarak belirleyerek, bir görev kuvveti kurarak ilgili her bileşene katkı sağlamayı hedefledik. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başta olmak üzere hedefe yönelik hayata geçirilen tüm kurumlarla, tüm yetkili isimlerle birlikte çalışmak üzere bu yapıyı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA GRUBUMUZUN TEMEL İŞLEVİ, DESTEK VE KOLAYLAŞTIRICILIK OLACAK”

“Çalışma grubumuzun her üyesine teşekkürlerimi sunuyor, hepsine başarılar diliyorum” diyen İmamoğlu, “Her biri birbirinden değerli isimlerle belirlediğimiz hedeflere ulaşacağımıza inancım sonsuz. Belediyemizin ve devletimizin sporla ilgili kurumlarının tamamı, olimpiyatlarla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Ancak hiçbirinin yegane gündemi, ülkemize olimpiyatların kazandırılması değil. Bakanlığımız, federasyonlarımız, günlük, haftalık veya sezonluk organizasyonların doğru ilerlemesinden de sorumlu. Belediyemizin ilgili birimlerinin de 16 milyona spor yaptırmak, sporumuza yeni yıldızlar kazandırmak gibi farklı sorumlulukları var. Bugün sizlerle tanıştırdığımız ve olimpiyat hedefinde bir milli takım olarak kabul ettiğimiz çalışma grubumuzun görev tanımlarının ilk maddesi ve temel işlevi, bu nedenden dolayı destek ve kolaylaştırıcılık olacak. Olimpiyat hedefimize odaklanarak, ilgili her birime destek olacaklar herkesin işlerini kolaylaştıracaklar” dedi.

“ÇALIŞMA GRUBUMUZUN DENEYİMİ, DİYALOG SAĞLAMAMIZDA ÖNEMLİ OLACAK”

İkinci maddeyi Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kriterlerinde son yıllarda yaşanan bir değişimin belirlediğini kaydeden İmamoğlu, “Eski sistemde birçok aday kent çalışma yapıyor ve rekabete dayalı bir yaklaşım öne çıkıyordu. Sevgili Thomas Bach’ın da vizyonuyla, bu zorlayıcı ve yıpratıcı yöntemler değişti. Artık adaylıklarda öne çıkan en önemli olgu; diyalog. Çalışma grubumuzun iş tanımında bulunan ikinci madde de diyalog olacak” diye konuştu. “Olimpiyat Çalışma Grubu”nu bir araya getirirken, yıllar boyunca iş ve spor dünyasında, akademik alanda uluslararası çalışmalar yapan, müsabakalarda yer alan önemli isimleri seçmeye özen gösterdiklerinin altını çizen İmamoğlu, “Grubumuzun her bir üyesinin kendi alanlarında ulusal ve uluslararası çaptaki engin deneyimi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin büyük önem verdiği diyalogu sağlamamızda önemli olacak” ifadelerini kullandı.

“EN AKTİF GRUPLARDAN BİRİ OLACAK”

Yol haritalarındaki üçüncü ve dördüncü maddelerin, sırasıyla, iletişim ile projelendirme olacağını belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Çalışma grubumuz ve İBB’mizin ilgili kurumlarıyla, 2036 Olimpiyat adaylığını hedef olarak koyduk. Ama sizlerle bir araya geldiğim daha önceki konuşmalarımda da belirttiğim gibi; bu adaylık nihai amaç değil, İstanbul’da 16 milyon kişiyi sporla tanıştırmamız adına bir araç. Olimpik felsefeyi geniş kitlelere yaymak adına, birçok çalışmamız olacak. Bu yüzden hedefimizi, sadece 2036 olarak görmüyoruz. Stratejimizi daha geniş bir bakış açısıyla ele alıp, adaylık sürecinde belirli sorunlar yaşasak bile, grubumuzu gelecek yıllardaki organizasyonlara yönelik aktif çalışmalar yapacak şekilde konumlandırdık. Grubumuz, sadece bir organizasyona odaklı değil, olimpik organizasyonların, çalışmaların, felsefenin tümüne katkı sağlayacak. İstanbul 2036 Olimpiyat Çalışma Grubumuz, kendilerine sağladığımız daimi İstanbul Olimpiyat Ofisi ekibiyle, farklı olanaklarla, hemen çalışmalarına başlayacak. İstanbul Planlama Ajansı’mızın, ilgili genel sekreter yardımcılığımızın, Spor İstanbul’un, İBB Spor Kulübünün katkılarıyla birlikte, en aktif gruplardan biri olacak.”

YAVUZ KOCAÖMER’İ ANDI

Konuşmasında, geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Türk spor dünyasının önemli isimlerinden Yavuz Kocaömer’i de unutmayan İmamoğlu, “Hayatını paralimpik sporların ülkemizdeki gelişimine adayan, değerli büyüğümüz Yavuz Kocaömer’i de anmak istiyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, spor camiamız başta olmak üzere, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileklerimi ayrıca iletiyorum. Türk ve dünya sporu çok önemli bir değerini kaybetti. Hepimiz milletçe, spor camiası olarak çok üzgünüz” şeklinde konuştu. İstanbul Olimpiyat Ofisi’nin kapılarının, hedeflerine katkı vermek isteyen herkese ve spor dünyasının her bileşenine açık olduğunu vurgulayan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“OFİSİMİZ, SADECE TAŞ VE TUĞLADAN İBARET KALMAYACAK”

“Ülkemizde olimpiyatlar ve spor konusunda öncü isimlerden Sinan Erdem’in sık sık alıntı yaptığım sözünde olduğu gibi; ofisimiz, sadece taş ve tuğladan ibaret kalmayacak. Olimpiyatların, sporun, harekete odaklı bir yaşamın, insana ve spora ait en güzel bilgilerin, fikirlerin, duyguların paylaşıldığı bir merkez yaratmak amacındayız. Belediyemizin spor kurumlarıyla ve diğer departmanlarıyla önemli çalışmalar gerçekleştirecek. Kadın üyelerimizin ve genç profesyonellerimizin ağırlıkta olduğu grubumuz, olimpiyatlara odaklı bir şekilde yaptığımız tüm çalışmalara katkılar sağlayacak. Sportif deyimle bir ‘Rüya Takımı’ bir araya getirdiğimizi düşünüyorum. Olimpik hayallerimize ve hedeflerimize ulaşma yolunda hepsine şimdiden sonsuz başarılar diliyorum.”

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Olimpiyat Çalışma Grubu üyeleri de İstanbul’un “2036 Olimpiyatları” yolculuğuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Tanıtım toplantısına; CHP İstanbul milletvekilleri Gökan Zeybek, Turan Aydoğan, İBB bürokratları, İBB Spor Kulübü sporcuları ile spor medyasının önde gelen isimleri de katıldı.

Video Linki: https://box.ibb.gov.tr/index.php/s/NcecPGrb7R4vm8k

Fotoğraf Linki: https://box.ibb.gov.tr/index.php/s/kHtByVaYoPiq1WV

Benzin ve motorine indirim geldi
Rusya-Ukrayna savaşı, brent petrol fiyatlarında dalgalanmaya sebep olurken, benzin ve motorin fiyatlarında indirim ve zam haberleri birbiri ardına geliyor. Bu...
İBB’DEN BÜYÜK KONUT HAMLESİ
Son 3,5 yılda 9 bin 190 daire ve ticari birimi bitirerek hak sahiplerine teslim eden İBB, toplam 16 binin üzerinde...
BOŞ-DOLU TAKSİ TARTIŞMASINI BİTİRECEK KARAR
İBB, İstanbul’da boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir karara imza attı. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı...
BAŞKAN YAZICI, HALK GÜNÜ’NDE TUZLALI VATANDAŞLAR İLE BİR ARAYA GELDİ
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı her Perşembe günü olduğu gibi bugün de Tuzlalı vatandaşlar ile ‘Randevusuz Halk Günü’ kapsamında...
KÜLTÜR SANAT EDİTÖRLERİ ÜMRANİYE’DE BİR ARAYA GELDİ
Ümraniye Belediyesi, kültür ve sanatta Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde gazete, dergi, televizyon ve internet mecralarında görev yapan kültür-sanat editörlerini kahvaltı...
ÜMRANİYE’DEN SURİYE’YE 15 TIR İNSANİ YARDIM GÖNDERİLDİ
Ümraniye Belediyesi, İHH ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ’’İyilik soğuk geçirmez’’ başlığıyla hazırlıklarını tamamladığı insani yardım kampanyası ile Suriye’nin İdlib...
Pendik Belediyesi ekipleri Ertuğrulgazi ve Ahmet Yesevi Mahallelerinde iki yeni parkın yapımına başladı. Ertuğrulgazi Vezir Sokak ve Ahmet Yesevi Yeşilyurt...
KARTAL’DA SOSYAL TESİSLERE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in göreve geldiği 2019 yılından bu yana, 4 yeni sosyal tesisi Kartal’a kazandırarak, ilçe tarihinin en...
Tuzla Belediyesi 3 cadde için seçenekleri oylamaya sundu:
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın katılımcı yönetişim anlayışı prensibiyle Tuzla’da alınacak kararlara Tuzlalı vatandaşlar da dâhil olabiliyor ve karar...
Esra Öztürk Türk Halk Müziği’nin vazgeçilmez sesi oldu
Muş Vartolu Türk Halk Müziği sanatçısı ve akademisyen Esra Öztürk’ün yıldızı parlamaya devam ediyor. Birçok esere kattığı farklı yorumla 7’den...
Âşık Nusret Sümmanioğlu Sultanbeyli’de Anıldı
Sultanbeyli Belediyesinin Anadolu Ozanı Âşık Nusret Sümmanioğlu anısına düzenlediği 15. Uluslararası Âşıklar Şöleni çok sayıda ozanın katılımıyla gerçekleştirildi. Yapılan şölene...
Kazancı Bedih Sultanbeyli’de Unutulmadı
Usta Gazelhan Kazancı Bedih Sultanbeyli’de düzenlenen “Kazancı Bedih Seyyahlar Sıra Gecesi” özel etkinliğiyle anıldı. Etkinliğe ilçe sakinlerinin ilgisi büyüktü. Sultanbeyli...
Bu Parkın Enerjisi Güneşten Geliyor
Türkiye’nin en fonksiyonel parklarından bir olan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içerisinde bulunan İstanbul’un kamu alanındaki en büyük güneş enerji...
KARADENİZ DOĞAL GAZI İÇİN HEYECANLANDIRAN AÇIKLAMA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gazın Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nden alıp...
Tuzla’daki 3 Caddenin Nasıl Kullanılacağına Vatandaşlar Karar Verecek
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın katılımcı yönetişim anlayışı prensibiyle Tuzla’da alınacak kararlara Tuzlalı vatandaşlar da dâhil olabiliyor ve karar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.