Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Murat Aydın’a Polonya “Bene Merito” Şeref Nişanı

Beykoz Belediye Başkanı Murat

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a, Polonezköy ve Polonya kültürünün tanıtılmasına katkıları dolayısıyla Polonya Cumhuriyeti tarafından “Bene Merito” Şeref Nişanı(*) verildi.   

Beykoz’da, ülkelerinden sürgün edilen Polonyalı göçmenler tarafından 1842 yılında kurulan Polonezköy, temellerinin atıldığı ilk günden bugüne, Türkiye-Polonya arasındaki tarihi dostluk ilişkilerinin en önemli simgesi ve yaşayan tanığı oldu.

Polonezköy’ün dünya çapında tanınan özgün barış ve kardeşlik ortamı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın başkanlığı döneminde geleneklerin yaşatıldığı festivaller, fotoğraf sergileri ve kültür yayınlarıyla taçlandı.

Geleneksel Polonezköy Kiraz Festivali yurtiçi ve yurt dışından temsilcilerle dostluk manzaralarına ev sahipliği yaparken, Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan “Polonezköy:180 Yıllık Mazi” kitabı köy tarihini aydınlattı.

Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine ve Polonya’nın uluslararası alanda tanıtımına verdiği  katkı  dolayısıyla “Bene Merito” Şeref Nişanı’yla ödüllendirdi.

Polonezköy’de gerçekleşen nişan takdim törenine Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Leśniak,  Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Kaymakamı Faik Oktay Sözer, “Polonezköy:180 Yıllık Mazi” kitabının yazarı ve İstanbul Üniversitesi Leh Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner, Polonezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski ve köy sakinleri katıldı.

Bene Merito Şeref Nişanı’nı, Başkan Murat Aydın’a, Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı adına, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Leśniak takdim etti.

Başkonoslos: Witold Leśniak: “Polonya-Türkiye İlişkilerindeki Olağanüstü Çabalarınız İçin Teşekkür Ederiz”

Nişan Takdim Töreni’nde Polonezköy’ün çağdaş Polonya-Türkiye ilişkilerinde önemli bir unsur olduğunu söyleyen Başkonsolos Witold Leśniak: “Polonezköy, 180 yıldır geleneklerini, dinlerini ve ulusal kimliklerini koruyan Polonyalıların yaşadığı tarihi bir yerleşim yeridir. Bu nişan, Sayın Murat Aydın’ın Polonya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesindeki olağanüstü çabalarına teşekkür ve takdirimizin ifadesidir. Bugüne kadar yaptıklarınız, Polonya’nın kültürel mirasını koruma konusundaki çabanız, Polonezköy’u tanıtmanız ve Türkiye’de olumlu bir Polonya imajı yaratmak konusundaki işbirliğiniz için teşekkür ederim.” dedi.

Başkan Murat Aydın: “Polonezköy Türkiye ve Beykoz’un Değeridir”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ise Beykoz ve Polonezköy’ün  dünya barışına yaptığı katkıyı vurgulayarak: “ Polonezköy’ün varlığı Türkiye-Polonya arasındaki ilişkilerin daha güçlü olmasına, Avrupa’da ve dünyada barışın ve güzelliğin yayılmasına katkı veriyor.  Polonezköy Türkiye’nin değeridir, Beykoz’un değeridir.  Polonya ve Türkiye arasındaki iletişimde çok büyük katkısı olan bu kültürün burada mutlaka yaşatılması gerekir.  Bizler ilişkililerin geliştirilmesi adına konsolosluğumuz,  muhtarlığımız ve buradaki hemşehrilerimizle birlikte her türlü alanda var olmaya çalışıyor, etkinlikler yapıyor ve bu zenginliğin yayılmasını arzu ediyoruz. Bu nişanın tarafıma verilmesi beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Nezaketleri ve teveccühleri için Sayın Bakan’a, tüm devlet yetkililerine, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak’a ve Polonezköy’de ikamet eden Polonyalı komşularımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

(*)Bene Merito Şeref Nişanı Nedir?

Bene Merito Şeref Nişanı Polonya’nın bir bakanlık nişanıdır. Polonya Dışişleri Bakanlığı, Polonya vatandaşları ve yabancı uyruklu kişileri “Polonya’yı yurtdışında tanıtmadaki başarılarından dolayı” bu nişanla ödüllendirmektedir.

 

Foto Galeri