Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AYGAD’ın ikinci durağı Elazığ oldu

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Doğu ve Güney Anadolu Bölgelerine 38 basın mensubuna düzenlediği kültür programının ikinci gezi durağı Elazığ oldu.

Gazeteciler rehber eşliğinde Harput’ta yer alan; Pisa Kulesi’nden daha eğri olan Ulu Cami’yi, harcında süt kullanıldığı rivayeti olan Harput Kalesi’ni, Selçuklu dönemine ait Arap Baba Türbesi’ni gezdi.

Elazığ’ın yöresel yiyeceklerin de ikram edildiği öğle yemeğinde Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları gazetecilerle bir araya geldi.

AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ  misafirperverlikleri dolayısıyla Başkan Şerifoğulları’na teşekkür etti.

Başkan Işıkdağ,  “Yerel ve ulusal medya mensuplarımızla bu kültür gezimizi gerçekleştiriyoruz. Sanat ve tarihsel dokuya önem verdiğinizi biliyor ve sizleri tebrik ediyoruz. Burada çok önemli hizmetler gerçekleştirdiğinize tanıklık ettik. Sizleri de İstanbul’dan ağırlamaktan mutluluk duyarız” dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, gazetecilerin kültür gezisinin önemine dikkat çekti. Şerifoğulları, “Yiğit, cömert, çalışkan, vatansever ve misafirperver insanların yaşadığı Elazığ’da  sizleri ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Elazığ’ımız Anadolu medeniyetinin en önemli kavşak noktalarından birisi olan Harput’un varisidir. Harput’umuz ilim ve irfan yuvasıdır. Burada yaşayan insanlar bu bölgeye yüzlerce yıl ışık tutmuş ve Anadolu medeniyetini bugünlere taşıyan insanlardır. Gaziantep’ten sonra en zengin ikinci mutfağa sahip Harput mutfağıyla ve en çok alabalık üretilen çok özel ve kıymetli bir şehirdir. Bizler de bu şehre değer katabilmek için gayretli bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

Elazığ’da yapılan çalışmaları Marmara Bölgesi’nden gelen gazetecilerle paylaşan Başkan Şerifoğulları, “Deprem felaketinden sonra yapılan konutları hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza teslim ettik. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan mahalleleri de yeniledik. Verdiğimiz taahhütleri yerine getirmeye çalışıyoruz. 100 projemizin yüzde 70’ini hayata geçirdik. Yeni fuar ve kongre merkezini hizmete sunduk. Ticaretin kalbinin attığı 116 dükkânın olduğu kapalı çarşıda restorasyon yaptık. Sokak ve cephe yerleştirme çalışmalarını da yaptık. Buranın açılışını da kısa sürede gerçekleştireceğiz. Daha iyi ve yeşil bir şehir olabilmesi için değer katacak projelerimizle en kısa süre içerisinde başladığımız çalışmaları bitirerek hizmete sunacağız” ifadelerine yer verdi.

Keban’ı da Belediye Başkanı Fethiye Atlı Gezdirdi

Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, gazetecilerle birlikte ilçenin tarihi yerlerini gezdi.

Gazeteciler, Fırat üzerinde kurulmakta olan dev barajlar serisinin kilit noktasında bulunan Keban Barajı’nı, dünyanın en genç doğal şelalesi olan Çırçır Şelalesi’ni Başkan Fethiye Atlı ile beraber ziyaret etti.

Belediye Başkanı Fethiye Atlı, “Keban Osmanlı Dönemi’nde maden ocaklarından dolayı eyalet merkeziydi. 4 bin 500 nüfuslu bir ilçeyiz. Gezip görülmesi gereken tarihi yerlerimiz var. Yılda yaklaşık 700 bine yakın turist geliyor. Ama Keban’da otel problemimiz var” dedi.

Keban Barajı ile önemli açıklamalarda bulunan Başkan Atlı, “Keban Barajı’ndan da hiçbir gelir elde edemiyoruz. Emlak vergisi alıyorduk ama kesildi. İlçemizin bütcesine katkı sağladığı için tekrar emlak vergisi almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Elazığ Valiliği’nin misafiri oldular

Gazeteciler akşam yemeğinde ise Elazığ Valiliği’nin misafiri oldu. Elazığ Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özcan Yalçın ve Özel Kalem Müdürü Osman İşler tarafından karşılanan heyet, Elazığ’ın kültürel mirasına tanıklık etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yemekte bir selamlama konuşması yapan Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özcan Yalçın, böyle bir gezide ev sahibi olmaktan onur duyduklarını belirterek Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ın gazetecilere selamlarını iletti.

AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ ise kısaca gezi programı hakkında bilgi verdikten sonra Elazığ Valiliği’ne misafirperverlikleri için teşekkür etti. Işıkdağ, “Sayın Valimize ve sizlere, bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Bizlere program boyu eşlik eden değerli gazeteci-yazar Erol Kara’ya ve Elazığ’ın Sesi haber sitesi İmtiyaz Sahibi Erhan Dabak beyefendiye de ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Gazeteciler Elazığ programının ardından Diyarbakır’a geçmek için yola çıktı.