$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

VAİL’İ ANLAMAYANLARA VEYL OLSUN

admin
admin
  • 07.10.2019

İnsan ins’tir.

İns: Beliren , belirten, görünen…

İns aynı zamanda Üns’tür.

Üns: Ünsiyet,ülfet . Ancak insana bahşedilmiş bir nimet .Ünsiyet kurabilmek , rahmet olabilmek…

İnsan merhamet duygusuyla münhasırdır. İnsanı insan yapan ve diğer canlılardan ayıran özelliklerinden bir tanesi de kuşkusuz merhametidir.

Merhamet: sözlükte “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifadeyle darda ve zorda kalmış birinin yerine kendini koymak yani empati yapmaktır . gücün nisbetinde ihtiyacını giderebilirseniz merhamet duygunuzu fiiliyata döküp yardım etme duygusuyla pekiştirmiş olursunuz.

Evet ,merhamet dedik insana münhasır bir özelliktir dedik ve diyoruz da peki nerde merhamet ?

Geçtiğimiz gün Kocaeli kartepe ilçesinde suriyeli bir çocuğa karşı duyulan merhametsizce bir tutum ve davranışın getirmiş olduğu acı sonla karşılaşmanın teessürü içinde kaldık. Yıllar boyu merhametiyle nam yapmış bu necip milletin evlatlarının  merhametsizce sebep olduğu bu durum ne acıdır ?

Her şeyi bir kenara  bırakaraktan, dokuz yaşındaki bir sabi ne söyledi de bu kadar kışkırttı sizi?

Merhametini yitirmiş Esad’tan ve onun zulmünden kaçıp , merhamet topraklarına bir ümitle gelen çocuğa reva gördüğünüz bu merhametsizlik … Bu hadise milletçe , tarihle gönlümüzde kaldı. Bu necip milletin evlatlarına yakışmadı. Bu merhametsizce tutum ve davranış ,Tarih boyu merhameti ve hoşgörüsüyle kök salmış ve yer tutmuş bu milletin ecdadının kemiklerini sızlattı.

Hangi ırka, fikre ve siyasi  görüşe sahip olursak olalım temel insani değerler noktasında tek çatı altında durabilmeli ve bu tür merhametsizliklere yüksek sesle tepkimizi göstermeliyiz. Her türlü ırkçılığı ayakları altına alan efendimiz in ümmeti olarak ve daha önemlisi Rahmanın ve Rahim in kulları olarak kendimize çeki düzen vermeli ve köklerimizin bu topraklara ait olduğunu unutmamalıyız.

Yürekleri  ve  eylemleri bîmerhamet insanlardan beri olmak ve ne pahasına olursa olsun merhameti yüreklerden söküp atmamak ümidi ile …

 

Kalın Sağlıcakla…

Hayrettin GENÇ

#gençkalemdar

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.