$ DOLAR → Alış: 5,66 / Satış: 5,69
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Tüm Türkiye Bekliyor Yeni İndirim Geliyor

Tüm Türkiye Bekliyor Yeni İndirim Geliyor
  • 10.09.2019

Son dakika haberi: Tüm Türkiye bekliyor! Yeni indirim geliyor

Anadolu Ajansı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi son dakika haberi olarak duyurdu. Enflasyonun beklentilerin altında gelmesi doları düşürürken, Merkez’in 12 Eylül’de yapılacağı toplantıda yeni bir faiz indirimi beklentisini arttırdı. Uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizlerde 200-300 baz puan indirim yapmasını bekliyor. Enflasyonda düşüş eğiliminin görülmesi piyasada Merkez Bankası’nın 12 Eylül’de yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yeni bir faiz indirimine gideceği beklentisini de artırdı. Uzmanlar, Merkez Bankası’ndan 250 – 300 baz puan arası bir faiz indirimi bekliyor. Tüm Türkiye Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararını merak ederken diğer yandan da dolar kurunun nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi Haber7’ye açıklamalarda bulunan A1 Capital Menkul Değerler Direktörü Belgin Maviş, piyasalar için çok kritik bir haftaya girildiğinin altını çizerek, olası faiz indiriminde dolar kurunun vereceği tepkilere dair tahminlerini paylaştı.

“MERKEZ’DEN İNDİRİM BEKLENTİSİ VAR”

“Bu hafta ve önümüzdeki hafta önemli majör merkezi bankalarının biz dahil toplantısı var. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın hemen hemen aynı saatlerde faiz kararlarını açıklayacak. Ağustos ayı enflasyon rakamının yıllık bazda %15ler seviyesine gelmesi ve bunun son 1 yılda en düşük seviye olarak kayıtlara geçmesi ardından Merkez Bankası’ndan indirim beklentisi var. Hem CDS’lerin 400’ün altına gerilemesi hem de 2 yıllık gösterge tahvil faizimizin %16’nın altına gerilemesiyle Merkez Bankasının bu yönde adım atmasının önü açılmış oluyor.

FAİZ İNDİRİMİ SONRASI DOLAR KURU

Tabi burada korkulan kur ve faiz tarafında hareketin negatif yönde yani yukarı yönlü olup olmama ihtimali. Piyasa beklentisi 200 ila 300 baz puan arasında değişiyor. Diyelim ki 250 baz puanlık indirim gerçekleştirecek olursa politika faizi 17.25 e çekilir. Peki bunun akabinde dolar tarafında bir hareket olur mu? Yine geriye dönelim; önceki faiz indirimi Dolar/TL 5.70’ler seviyesinde karşılamıştı.

Karar sonrası 5.76 ya doğru hızlı anlık bir hareket olmuş sonrasında geri çekilme 5.65 – 5.62 bandında inerek dengelenme yapmıştı ve ağustos ayı boyunca da dolar karşısında değerli bir Türk Lirası gördük. Kurda 5.50- 5.55 bandına doğru geri çekilmeyi görmüştük.

Merkez Bankası,12 Eylül’de 300 baz puanlık indirim yapacak olursa bu sefer faiz 16.75 seviyesine gelir. Şu anda doların 5.73 5.74 bandında hareketini görüyoruz. Bu da demektir ki bizim politika faizi değişene kadar Dolar/TL’de 5.75-5.78 bandına doğru hareketleri görmemiz mümkün.

FED KARARI PİYASALARI ETKİLEYECEK

Eğer MB’sı 300 baz puan bir indirim gerçekleştirir de 16.75 e çekerse, bu Dolar/TL  tarafında yine bir yukarı doğru anlık hareket görme ihtimalimizi kuvvetlendiriyor. Çünkü piyasa 300 baz puanlık bir indirimi beklemiyor. Ancak sonrasında yeniden ama bu kez 5.65 seviyesi değil de 5.65-70 bandına doğru bir geri çekilme olur. Çünkü piyasalar bu süreçte ayın 18’indeki FED kararını beklemeye geçecektir. FED’den de 1.25 baz puanlık indirim olur mu şeklinde bir karar izleniyor. Bu süreçte 5.65 i görmesek de 5.68- 5.75 bandında böyle bir hareketleri görmeye devam ederiz ama bu bizden kaynaklı olmayacaktır.

AVRUPA’DA FAİZ KARARINI VERECEK

Bizimle aynı gün Avrupa Merkez Bankası’nın da faiz kararı var, peki bu durumu değiştirir mi? Evet, bu senaryoyu değiştirir. Böyle bir durumda Avrupa merkez bankasından ne bekliyor piyasalar. Hali hazırda baktığımızda politika faizinde bir değişim bekleniyor. Yaklaşık olarak 10 baz puanlık bir indirim beklentisi var ki bununda üzerinde olabilir yani negatif faizin negatif olarak devam etmesi.

Avrupa Merkez Bankası burada büyüme ve enflasyonda istediği hedefi tutturamamasını dikkate alıyor. Özellikle enflasyonda %2 hedef tutulana kadar parasal genişleme, teşvik programları kapsamını genişletici ve aynı zamanda beklenti yönetimine devam edecek politika izlemesi bekleniyor. Fakat burada Avrupa Merkez Bankasının bilanço sınırlaması var. Şuana kadar ki süreç içerisinde Mario Draghi attığı adımlarla birlikte bilançosu yaklaşık 4.07 milyar Euro’ya çıkmış durumda. Şimdi bu anlamda baktığımızda bir sınırlama var yani parasal genişlemede gelmiş duvara dayanmış gözüküyor.

DOLARI HAREKETLENDİREBİLİR

Burada geçtiğimiz hafta Merkel’le yaptığı görüşmeden nasıl bir sonuç çıktığı bir açıklama gelmedi ama muhtemelen o konuya ilişkin bir adım, ya da bir çözüm üretilmiş olmasını umuyor piyasa. Bu durumda Euro’nun genişlemeci adımlarla Euro’nun diğer kaybıyla birlikle dolara bir hız kazandırabilir. Yani bizim merkez bankamızın kararı sonrasındaki dolar hareketi bundan kaynaklanabilir. O yüzden FED’e kadar da bu devam eder. Bu yüzden böyle bir ihtimal yeni alım için bir fırsat yaratmaz. Fed Başkanı Powell’ın cuma gecesi yaptığı açıklamalarda makro ekonomik dengelerde küresel anlamdaki bozulmaya dikkat çekti ve gerekirse ekonomik anlamda adımlar atarız ve atmaya devam ederiz şeklinde konuştu. Buradan yola çıkarak piyasalar eylül ayında 0,25, yılın sonuna kadar ki süreç içerisinde 1.25 baz puanlık daha FED faiz indirebilme ihtimalini fiyatlıyor.

DOLARI’IN GÜCÜNÜ KIRABİLİR

Bu durumda dolar ve Euro bu adımlar atıldığı takdirde geri çekilme hareketini hızlandıracak. Bu durumda piyasalar için dolar endeksi ve ABD’nin 10 tahvil yıllık faizleri önemli olacak.

Dolar endeksi hala 98’in üzerinde devam ettiği için bu doları güçlü kılmaya devam ediyor. Bu zinciri kıracak olan husus FED olacaktır. Sonuç olarak bu hafta içerisinde bizim merkez bankamız, Avrupa merkez bankası önümüzdeki hafta içerisinde Japonya merkez bankası ve İngiltere merkez bankası da dahil olmak üzere faiz konusunda ve diğer konularda parasal adımların atılıp atılmayacağını dair önemli toplantılar yapacak. Bunlar kurları ve pariteleri negatif yönde etkilerken borsalarda da risk iştihanın bir parça daha artmasını sağlayacak.

FAİZ % 17.50’YE İNEBİLİR…’

Deniz Çiçek / QNB Finansbank Ekonomisti: “Fed ve ECB’nin genişlemeci politikaları, yurtiçinde TL’deki nispeten istikrarlı seyir ve enflasyondaki iyileşme Merkez Bankası’nın para politikasını gevşetmesi için alan yaratıyor. Doğal gaz ve ulaştırmada son zamlara rağmen, yıllık enflasyon eylülde baz etkisinin desteğiyle yüzde 10 seviyesi civarına gerileyecek. Merkez Bankası, reel faizi makul seviyede tutacak şekilde faiz indirimine gidebilir. Politika faizinin yüzde 19.75’ten yüzde 17.50’ye indirilmesini bekliyoruz. Politika faizinin yıl sonu yüzde 16 olacağını öngörüyoruz.”

300 – 400 PUAN İNDİRİM BEKLİYOR

Elif Girgin Yıldırım Şekerbank Başekonomisti: “Ağustosta enflasyon mevsimsel etkilerle olsa da beklentilerin altında artış kaydederek yıllık bazda yüzde 16.7’den yüzde 15 seviyesine geriledi. Geçen sene eylüldeki yüzde 6.3’lük ve ekimdeki yüzde 2.7’lik enflasyondan oluşan güçlü baz etkisi ile yıllık bazda enflasyonda düşüş eylül – ekim döneminde de devam edecektir. Küresel piyasalar tarafında gelişmiş ülke merkez bankalarının bir hayli yumuşayan duruşu ve parasal gevşemeye yönelik adımları gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahını desteklemekte. İki aylık süreçte enflasyonda düşüşün devam etmesi ve global taraftan gelen desteğin PPK’nın faiz indirimi için elini rahatlattığını düşünüyoruz. PPK 25 Temmuz toplantısında temel fonlama faizi olan 1 hafta vadeli repo faiz oranını yüzde 24’ten yüzde 19.75’e indirmişti. 4.5 yıl sonra gelen faiz indirim sürecinin 12 Eylül’deki toplantıda 300 – 400 baz puan civarında bir indirimle devam edeceğini düşünüyoruz.”

Bank of America Merrill Lynch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası`ndan perşembe günü 200 baz puan faiz indirimi bekliyor.

Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) dün yayınladığı rapor enflasyonun sürpriz yapmaya devam etmesine bağlı olarak TCMB’nin 12 Eylül Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında gösterge faizi 200 baz puan indireceğini öngördü.

 

 

Etiketler: / / / /

SU-35 İstanbul Semalarında Uçtu
TEKNOFEST’te sergilenmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen Rus yapımın yeni nesil savaş uçağı SU-35, antrenman uçuşu yaptı. SU-35’in Atatürk Havalimanı semalarındaki şovu nefes...
Sancaktepe’de Korkunç Cinayet
Sancaktepe’de annesini başına bir cisimle vurarak öldüren madde bağımlısı Cihan Torunoğlu ve arkadaşı Ferdi Ş., ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk...
Kabine değişikliği olacak mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reuters’a verdiği özel mülakatta, gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı. Erdoğan ‘Kabine değişikliği olacak mı?’ sorusuna...
Bankalar Kredi Faizlerinde İndirim Yaptı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri 19,75’ten 16,50’e indirmesinin ardından bankalarda harekete geçti. Türkiye İş Bankası, Eximbank’ın ardından Ziraat Bankası da...
Bayraktar İHA Havalandı
Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Londra Fuarı’nda yabancı bir ülke temsilcisinin kendisine Bayraktar TB2 tipi İHA ile ilgili yönelttiği yorumu...
Gazi ve Şehitler Anıldı
Sultanbeyli Kaymakamlığı ve Darülaceze Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen “Sultanbeyli Yaşlılarına Sahip Çıkıyor Projesi” son hızıyla sürüyor. Proje kapsamında Çamlıca...
Sultanbeyli Teferrüç Ormanı Temizlendi
Sultanbeyli Belediyesi öncülüğünde kurulan Sultanbeyli Çevre Gönüllüleri Platformu etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor. “Temiz Çevre Temiz Sultanbeyli” sloganıyla yola çıkan...
Kerbela Şehitleri Tuzla’da Anıldı
Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi’nde düzenlenen ve Yazar Ahmet Turgut’un “Ortak Acımız Kerbela” söyleşisi ile Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve...
Sultanbeyli Yeni Yıldızlarını Arıyor
Sultanbeyli Belediyesi ve Sultanbeyli Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü “Sporla Kazan Sultanbeyli” projesi kapsamında Sultanbeyli basketbol okulu kayıt...
Bir Fidan Bin İstanbul
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki okulların bahçelerinde eş zamanlı olarak “Bir Fidan Bin İstanbul” etkinliği düzenledi. Program kapsamında Sultanbeyli’de...
Taçsız Kral Metin Oktay
Metin Oktay ölüm yıl dönümünde anılıyor   Türk futbolunun Taçsız Kral’ı Metin Oktay ölümünün 28. yılında anılıyor. Süper Lig’de 6...
5 Bin Kişi Alınacak Başvurular Başladı
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ne 5000 kadroya yapılacak personel alımına ilişkin başvurular başladı. 5000 kadronun 1146 adet sözleşmeli...
Sultanbeyli’de Film Sahnesini Aratmayan Kovalamaca
  İstanbul Sultanbeyli’de polislerin marketten hırsızlık yapan şahısları yakalama anları Amerikan filmlerine taş çıkarttı. Polisler, araçlarıyla çembere alarak kovaladıkları hırsızları...
Ceza Var, Yol Veren Yok
İÇİŞLERİ Bakanlığı’nca 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edildi.   İÇİŞLERİ Bakanlığı’nca 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan...
Rusya’dan ‘dolar’ Hamlesi
Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, ”2020’de dolar olmayan para birimlerinden, muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız”...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ