$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

“Şarkın Çanakkalesi; Sarıkamış”

“Şarkın Çanakkalesi; Sarıkamış”
  • 17.01.2020
Şarkın Çanakkalesi; Sarıkamış
“Sarıkamış yaramdır, borandır Sarıkamış, Sarıkamış hüzündür, destandır. Sarıkamış, Sarıkamış evlattır tam doksan bin. Evladı buz kesmiş, Evladı toprak olmuş, Tam doksan bin anadır Sarıkamış…”
Sarıkamış’ta çetin kış şartlarının amansız soğuğunda şehit düşmüş binlerce askerimizin hüzünlü hatırası, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel etkinlikle anıldı.
İDO iskelesi önünden başlayan meşaleli yürüyüş ile etkinliğin yapıldığı salona gelen yüzlerce katılımcı, askerlerimizin aziz hatırası eşliğinde yaşananları hepimize hatırlatırken, vatan ve istiklal için hayatlarını feda eden şehitlerimiz rahmetle anıldı. Tuzla Belediyesi, 105 yıl önce Sarıkamış’ta şehit düşen ecdadımızı her yıl olduğu gibi bu yıl da özel bir programla andı. Program kapsamında fuaye alanında “Sarıkamış’ta Bir Paşa” sergisi gezildi.
İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından ilk konuşmayı Sarıkamış Platformu adına yapan Köksal Yüzbaşıoğulları, “ Sarıkamış bir yanıyla kanayan yanımız, diğer yanı ile de bir işgal girişiminin durdurulduğu yerdir. Sarıkamış’ta Rusların Anadolu içlerine doğru ilerleyecek işgal girişimi durdurulmuştur. Soğuk kış şartlarına rağmen kahramanca mücadele eden şehitlerimiz Rus ordusuna da ağır kayıplar verdirmiştir.
Tarihimizin önemli dönüm noktalarından olan Sarıkamış Harekatı ve Şehitlerimizi anma programlarını ilçemizde gelenekselleşmesini sağlayarak tarih bilinci uyandıran Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.
Daha sonra konuşmasını yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “ Sarıkamış’ı, orada ülkesi için milleti için canını feda eden o ruhun bu yüzyılda da yaşayabilmesi için anıyoruz.
Tarih tekerrür eder denir ancak tarihte hatalar tekerrür eder. Sarıkamış destanının yazıldığı kanayan yaramız olan yerden bir beş yıl öncesine baktığımızda, 1909 yılında bugün yaşadığımız ülke ve devletimiz 22 milyon metre²’ye tekabül eden imparatorluk sınırlarındadır ve 33 yıl boyunca hiç toprak kaybetmemiştir. Bu sürede telgraf hatları, rüştiyeler, idadiyeler ve GATA askeri tıp akademisi gibi birçok çalışma yapan, kız mektepleri açan ve 33 yıl boyunca hiçbir toprak kaybetmemiş bir ülkenin beş yıl sonraki yaşadığı dramdan bahsediyoruz.
Bugün o ruhla ülkesi için canını veren evlatlarımızın vermiş olduğu mücadeleyi anıyoruz ama bu tür acıların tekrar yaşanmaması için gereken tedbirlerin de olduğunu unutmamamız lazım.
Dolayısıyla tarihte hatalar tekerrür edebilir.
Bu tür programların özellikle genç neslimizin gelecekte benzer acıların yaşanmaması için şimdiden yapmamız gereken ne varsa tarihten ders alarak harekete geçmemize vesile olması lazım.
Birlik ve beraberliğimizin, insanların farklı yaşam tarzlarının, düşüncelerinin, fikirlerinin, hayatlarının ülkemizdeki varlığımızın teminatı olduğunu unutmamalıyız.
Sarıkamış ruhunun yeni nesillerimizde oluşabilmesi için temellerinin milli ve manevi değerlerimizle beraber işlenerek geleceğe aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. O ruhu muhafaza ederek ama o ruhu kullanacak bir ortamın tekrarlanmasına izin vermeden tedbirlerimizi alarak geleceğin dünyasında hak ettiğimiz noktaya varmak dileğiyle hepinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.
Tuzla Kaymakamı Ali Akça konuşmasına Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirinden bir kesit ile başladı. “Duygu dolu manevi yönü büyük bir programda sizlerle birlikteyiz. Sarıkamış’la ilgili belgeseli izlediğimizde bu salonda bulunan herkesin ve benim gerçekten yüreğim kanadı. Gençlerle bir araya geldiğimde özellikle gençlerimizin tarih bilgisine ve tarih bilincine sahip olmaları gerektiğini vurgularım.
Anadolu’da tutunmak için mücadelelerimiz oldu. Mücadelelerimiz oldu bayrağımızı göklerde her zaman dalgalandırabilmek için. Bu mücadelelerimizde Şehitlerimiz de oldu. Biz eğer yastığa başımızı koyduğumuzda rahat uyuyabiliyorsak bu aziz şehitlerimiz sayesindedir. Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyorum” dedi.
Anma programı, Amir Ateş’in Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından verilen konferans ile devam eden program, Recep Ergül’ün dinletisi ile sona erdi. Programda Sarıkamış Harekatı’na katılan askerlerimizin zorluklarına dikkat çekmek için programa katılan misafirlere kavrulmuş buğday ve ekmek dağıtımı yapıldı. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

“Sarıkamış yaramdır, borandır Sarıkamış, Sarıkamış hüzündür, destandır. Sarıkamış, Sarıkamış evlattır tam doksan bin. Evladı buz kesmiş, Evladı toprak olmuş, Tam doksan bin anadır Sarıkamış…”
Sarıkamış’ta çetin kış şartlarının amansız soğuğunda şehit düşmüş binlerce askerimizin hüzünlü hatırası, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel etkinlikle anıldı.
İDO iskelesi önünden başlayan meşaleli yürüyüş ile etkinliğin yapıldığı salona gelen yüzlerce katılımcı, askerlerimizin aziz hatırası eşliğinde yaşananları hepimize hatırlatırken, vatan ve istiklal için hayatlarını feda eden şehitlerimiz rahmetle anıldı. Tuzla Belediyesi, 105 yıl önce Sarıkamış’ta şehit düşen ecdadımızı her yıl olduğu gibi bu yıl da özel bir programla andı. Program kapsamında fuaye alanında “Sarıkamış’ta Bir Paşa” sergisi gezildi.
İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından ilk konuşmayı Sarıkamış Platformu adına yapan Köksal Yüzbaşıoğulları, “Sarıkamış bir yanıyla kanayan yanımız, diğer yanı ile de bir işgal girişiminin durdurulduğu yerdir. Sarıkamış’ta Rusların Anadolu içlerine doğru ilerleyecek işgal girişimi durdurulmuştur. Soğuk kış şartlarına rağmen kahramanca mücadele eden şehitlerimiz Rus ordusuna da ağır kayıplar verdirmiştir. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından olan Sarıkamış Harekatı ve Şehitlerimizi anma programlarını ilçemizde gelenekselleşmesini sağlayarak tarih bilinci uyandıran Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.
Daha sonra konuşmasını yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “ Sarıkamış’ı, orada ülkesi için milleti için canını feda eden o ruhun bu yüzyılda da yaşayabilmesi için anıyoruz. Tarih tekerrür eder denir ancak tarihte hatalar tekerrür eder. Sarıkamış destanının yazıldığı kanayan yaramız olan yerden bir beş yıl öncesine baktığımızda, 1909 yılında bugün yaşadığımız ülke ve devletimiz 22 milyon metre²’ye tekabül eden imparatorluk sınırlarındadır ve 33 yıl boyunca hiç toprak kaybetmemiştir. Bu sürede telgraf hatları, rüştiyeler, idadiyeler ve GATA askeri tıp akademisi gibi birçok çalışma yapan, kız mektepleri açan ve 33 yıl boyunca hiçbir toprak kaybetmemiş bir ülkenin beş yıl sonraki yaşadığı dramdan bahsediyoruz. Bugün o ruhla ülkesi için canını veren evlatlarımızın vermiş olduğu mücadeleyi anıyoruz ama bu tür acıların tekrar yaşanmaması için gereken tedbirlerin de olduğunu unutmamamız lazım. Dolayısıyla tarihte hatalar tekerrür edebilir. Bu tür programların özellikle genç neslimizin gelecekte benzer acıların yaşanmaması için şimdiden yapmamız gereken ne varsa tarihten ders alarak harekete geçmemize vesile olması lazım. Birlik ve beraberliğimizin, insanların farklı yaşam tarzlarının, düşüncelerinin, fikirlerinin, hayatlarının ülkemizdeki varlığımızın teminatı olduğunu unutmamalıyız. Sarıkamış ruhunun yeni nesillerimizde oluşabilmesi için temellerinin milli ve manevi değerlerimizle beraber işlenerek geleceğe aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. O ruhu muhafaza ederek ama o ruhu kullanacak bir ortamın tekrarlanmasına izin vermeden tedbirlerimizi alarak geleceğin dünyasında hak ettiğimiz noktaya varmak dileğiyle hepinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.
Tuzla Kaymakamı Ali Akça konuşmasına Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirinden bir kesit ile başladı. “Duygu dolu manevi yönü büyük bir programda sizlerle birlikteyiz. Sarıkamış’la ilgili belgeseli izlediğimizde bu salonda bulunan herkesin ve benim gerçekten yüreğim kanadı. Gençlerle bir araya geldiğimde özellikle gençlerimizin tarih bilgisine ve tarih bilincine sahip olmaları gerektiğini vurgularım. Anadolu’da tutunmak için mücadelelerimiz oldu. Mücadelelerimiz oldu bayrağımızı göklerde her zaman dalgalandırabilmek için. Bu mücadelelerimizde Şehitlerimiz de oldu. Biz eğer yastığa başımızı koyduğumuzda rahat uyuyabiliyorsak bu aziz şehitlerimiz sayesindedir. Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyorum” dedi.
Anma programı, Amir Ateş’in Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından verilen konferans ile devam eden program, kendisi de Sarıkamışlı olan THM(ses) sanatçısı Recep Ergül’ün dinletisi ile sona erdi. Programda Sarıkamış Harekatı’na katılan askerlerimizin zorluklarına dikkat çekmek için programa katılan misafirlere kavrulmuş buğday ve ekmek dağıtımı yapıldı. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

30. Ziyaret Fatih’e
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30’ncu ilçe belediyesi ziyaretini Fatih’e yaptı. Başkan Ergün Turan ile bir araya gelen İmamoğlu, “Bölge masalarının...
Bakan Kurum: Ortak bir dille, siyaset üstü bir bakış açısıyla
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve kentin 39 ilçesinin belediye başkanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği, “Kentsel...
TUZLA’DA BİLGİ VE YETENEK YARIŞMASI ELEMELERİ BAŞLADI
Tuzla Belediyesi Bilgi Evleri tarafından düzenlenen ortaokullar arası bilgi ve yetenek yarışması elemeleri başladı. Tuzla genelindeki 24 ortaokulun 5, 6,...
Başkan Keskin, Vatandaşlarla Görüşerek Soruları Cevapladı
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin cuma namazını Merkez Cami’de kıldı. Namazın ardından Başkan Keskin cami avlusunda bulunan cemaate mülkiyet süreciyle...
Beykoz Fotoğraf Yarışması’nda Ödüller Sahiplerine Kavuştu
Beykoz’un tarihi mekânlarının, doğa ve insan manzaralarının fotoğraf sanatıyla gözler önüne serildiği “Beykoz Belediyesi 1. Fotoğraf Yarışması”nda ödüller törenle sahiplerine...
Sultanbeyli’nin Çiçeği: “İstanbulensis” (Video)
Sultanbeyli’de Aydos Ormanları’nda görülen İstanbulensis, baharın müjdeleyicisi olarak biliniyor ve Sultanbeyli Belediyesi tarafından da logo olarak kullanılıyor. 1982’de İngiliz bilim...
ÇİNİ SERGİSİ’NİN AÇILIŞI NEVMEKÂN SAHİL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen, sanatçı Emel Basut Gemici’nin “Renklerin Sırrı” ismini verdiği sergi Nevmekân Sahil sergi salonunda açıldı. Emel Basut...
ÇÖLYAK HASTALARI VALİDE SULTAN GEMİSİ’NDE AĞIRLANDI
Üsküdar Belediyesi tarafından Glutensiz Hayat Derneği Çölyak hastalığına dikkat çekmek için Valide Sultan Gemisi’nde “Glutensiz Hayat” adlı program düzenledi. Programa...
Yoğun kütüphaneler 21’e kadar açık kalacak
Alparslan Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Ahmet Cin, kütüphanelerle ilgili bir soru üzerine “Yoğun olan kütüphanelerimiz akşam...
Galatasaray Kadıköy Büyüsünü Bozdu
Süper Lig’in 23. haftasında Fenerbahçe, taraftarı önünde ezeli rakibi Galatasaray’ı konuk etti. Fenerbahçe’nin Kruse ile penaltıdan bulduğu gole ilk yarıda...
İSTGÜVEN’e Önemli Atama
Birçok saygın kuruluş tarafından yılın bürokratı seçilen tecrübeli yönetici Sami Atıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı Güvenlik Anonim Şirketi’ne (İSTGÜVEN...
Tuzla’da Kültür Sanat Farkı
Tuzla Belediyesi kültür sanat etkinlikleri “Gönül Sohbetleri” ile şiirlerin huzurlu esintilerini kültür merkezlerimizde sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Konuk sanatçı Dursun...
TUZLA’YA MARTI GELDİ
Elektrikli araçlarla ucuz, eğlenceli ve çevre dostu yolculuğun keyfini çıkar. İlklerin öncü şehri Tuzla şimdi de MARTI için hazır. Şehirlerin...
MHP Genel Başkan Yardımcısı Yönter Sultanbeyli’de Konuştu
MHP’nin “İstanbul Yarınlar İçin Bir Arada” sloganıyla düzenlediği istişare programı Sultanbeyli ilçesinde devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan MHP Sultanbeyli...
Otobüs Kazalarının Önlenmesi Masaya Yatırıldı
Sultanbeyli Kaymakamlığı öncülüğünde Sultanbeyli Otogar Yönetimi ve otobüs firma temsilcilerinin de katıldığı toplantıda şehirlerarası otobüs kazalarının önlenmesi amacıyla toplantı yapıldı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ