$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Ramazan Ayından Nasıl İstifade Edeceğiz?

Tahsin KARA
Tahsin KARA
  • 06.05.2019

İmam Rabbanî Hazretleri: “Mübarek Ramazan ayı, bütün hayırları ve bereketleri câmîdir. Kim Ramazan ayını çok iyi değerlendirip hayır ve bereketinden nasipdâr olursa, bütün senesini o câmiiyet içinde geçirmeye muvaffak olur.” buyuruyor.

Ramazan-ı şerifi ihyâ etmekle, bütün sene hayırlara açık olabilir ve hep hayır yollarında dolaşabilir. İslam ülkelerinin verdiği sınav hep ağır olsa da mükafatının da o kadar değerli olacağı şüphesizdir.

Ve mâl hayâtud dunyâ illâ leibun ve lehv(lehvun), ve led dârul âhiretu hayrun lillezîne yettekûn(yettekûne), e fe lâ ta’kılûn(ta’kılûne). Yani, Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?

İbadetleri Artıralım!

İşte bizlere düşen de, bu mübarek Ramazan ayında tabiri caizse akıllanmaktır. Ramazan ayından nirvana düzeyinde istifade etmektir. Camilerde daha çok vakit geçirmek, Kur’an-ı Kerim okumak, bir kez de olsa iftar çadırında iftar açmak, komşularımızla bilhassa ihtiyacı olan komşularımızla iftar ve sahur yapmak gibi birçok Ramazansal durumları yerine getirmek hayrımızı birkaç kat daha artırabilir.

Ramazan ayını bilincinde olup, kırgınlığımız küskünlüğümüz varsa gerekirse bizler gidelim kapıları aralayalım. Güler yüzü, tebessümü eksik etmeyelim. Yılda bir ay olan bu zaman dilimini çok iyi değerlendirelim. “11 Ayın Sultanı” kalbe oturmalı ve bu bir aylık dilimdeki hal ve hareketlerimizin yıl boyuna yansımasına gayret edelim…

Ramazan ayında Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) sitesini günde bir kez ziyaret etmeyi unutmayalım. Zira orada genel dini vecibelerle ilgili bilgilerin yanı sıra, günlük dua ve hadisler de mevcut. Bu yazımı da oradan aldığım şu güzel duayla tamamlayayım: “Allah’ım! Ayıplarımı ört ve korkularımı gider. Allah’ım! Beni, önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden (gökten) gelecek tehlikelere karşı koru, altımdan (yerden) tehlikelerden Senin azametinle sığınırım.”

(Hâkim, “De’avât”, No:1902 ; İbn Hıbbân, “Ed’ıye”, 961; İbn Ebî Şeybe, Dua, 22, No:29269)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ